Otázky a odpovědi
Libella Seat

Zaměření a sestavení sedáku

Jednoduše! Stačí si zarezervovat schůzku s námi proškoleným specialistou. Na základě přesné diagnostiky sedu, goniometrického i antropometrického vyšetření a výsledků pressure mappingu sestavíme sedák na míru tak, aby vyhovoval přesně vašim potřebám. Jedno zaměření sedáku trvá jednu až dvě hodiny — naše ergoterapeutky odvádějí pečlivou a vysoce odbornou práci. Sestavený sedák následně testujete týden až 14 dní a poté přijedete na kontrolu. Pokud nastavení vyhovuje, podepíšete objednávku a sedák Vám sestavíme na míru, pokud je třeba, nastavení upravíme a testujete ještě jeden týden.

I na vás jsme mysleli. Zkombinovali jsme materiály tak, aby sedák vážil jen cca 1,8 kg. Dostatečně velké ucho umožňuje manipulaci i se zhoršeným úchopem. Nastavitelný suchý zip na dně povlaku pak zajistí stabilitu sedu bez nutnosti častých úprav.

Vyzvednutí a doručení sedáku

Je to rychlejší, než se může zdát. Po absolvování diagnostiky sedu a sestavení zkušební verze sedáku si jej během týdne nezávazně vyzkoušíte. Pokud bude vše v pořádku, po týdnu vyplníme závazný objednací list. Na jeho základě sestavíme sedák do dvou až tří týdnů. Pokud budou třeba další úpravy, máte na vyzkoušení ještě další týden.

Osobní vyzvednutí a finální kontrola specialistou je vždycky lepší, ale pokud už budete mít vše vyzkoušeno a nic nebude třeba kontrolovat, nový sedák vám klidně zašleme poštou.

Úpravy sedáku

Pokud zjistíte jakýkoli problém, ozvěte se ergoterapeutovi, který sedák sestavoval. Jednotlivé části lze nahradit tak, aby se vám sedělo co nejlépe.

Když se o sedák budete dobře starat podle Návodu k použití, může s vámi žít roky. Na jednotlivé komponenty můžeme sice deklarovat životnost dva roky, jsme si ale vědomi, že každý opotřebovává sedák jiným způsobem. V případě, že dojde k běžnému opotřebení jakéhokoli komponentu dříve než za dva roky, máte možnost dokoupit si pouze konkrétní komponent a sedák můžete používat dál. Po třech letech máte sice nárok na celý nový sedák, ale proč nemyslet na přírodu a nevyměnit pouze ty komponenty, které dosloužily?

Materiály a vlastnosti sedáku

Ne. Povlak jsme navrhli tak, aby byl co nejprodyšnější, a ochrana proti inkontinenci by tuto vlastnost snižovala. Hygienu máme ale na paměti, proto jsou všechny části sedáku pratelné nebo omyvatelné.

My máme spolehlivě vyzkoušenou trojici klíče, středně velký mobil i obal na brýle. Kapsa je vlastně taková ledvinka připevněná k sedáku.

Samozřejmě. Na výběr máte z barevných kombinací s tyrkysovými, červenými nebo decentními černými prvky.

Záleží na individuálním nastavení sedáku a nastavení korekce sedu. Máme k dispozici skladbu dílů o celkové výšce sedáku od 5 cm do 10 cm včetně pevné podložky.

Velikostní škála se pohybuje v rozmezí 36 cm — 44 cm šířky na 38 cm — 48 cm hloubky sedu po stupních 2 cm.

Libella Seat Varia je testován a dimenzován na maximální zátěž 110 kg. Jsme ale schopni reagovat i na vyšší váhy a v případě potřeby vám přizpůsobíme typ latexu a pevnou podložku. Ostatní součásti jsou velmi odolné a otestované.

Udržitelná produkce je pro nás priorita. Materiály pocházejí z Evropské unie, všechny komponenty vyrábíme v České republice. Části vyrobené technologií 3D tisku jsou recyklovatelné.

Ne! Pevná podložka zabraňuje tomu, aby se sedák deformoval podle vaší prověšené sedací části na vozíku a ztratil tak původní nastavení. Dle používání, aktivity a zatížení se může podložka mírně prohnout (ne však více než 5 mm v průhybu). Pokud se vám podložka prohne více, pravděpodobně potřebujete pevnější variantu.

Latexová vrstva je velmi odolná a na rozdíl od paměťových pěn neztrácí tvar. 3D tištěné součásti jsme podrobili velmi pečlivému testování. Jednotlivé součástky jsme stlačili silou, která odpovídá zatížení 16 – 40 kgs na 100 cm2, což je mnohonásobně víc než vaše celková váha, kterou během sedu působíte na celou plochu sedáku. Abychom měli opravdu jistotu, provedli jsme takových stlačení během testu až 1 000 000. Díky tomu bezpečně víme, že všechny části vydrží bez změny užitných vlastností 250 000 stlačení, některé až 500 000.

Sedák se skládá ze čtyř vrstev:

Spodní tvoří lehká, pevná kompozitní deska odolná proti vlhkosti.

Nastavitelná korekční vrstva se skládá z vyměnitelných 3D tištěných dílů. Termoplastický polymer, ze kterého jsou 3D tištěné díly, je netoxický, omyvatelný, nárazuvzdorný, odolný proti oděru a teplotním změnám.

Vrchní vrstvu tvoří pěnový latex. Nový udržitelný materiál z přírodního kaučuku velmi dobře rozkládá tlak. Oproti jiným materiálům neztrácí své vlastnosti, je to pružný, odolný a prodyšný materiál s hypoalergenními vlastnostmi.

Propracovaný potah sedáku je vyroben z prodyšné, pružné 100% polyesterové 3D tkaniny o tloušťce 6 mm. Dobře rozkládá tlak, kopíruje vlastnosti spodního materiálu a nehrne se po povrchu sedáku. Výrobce deklaruje, že tento materiál není toxický.

Cena a úhrada

Jakmile váš poukaz příjmeme fyzicky v Libelle, uplatníme jej do desátého dne následujícího měsíce u vaší pojišťovny. Následný proces zpracování poukazu je u každé pojišťovny individuální a pohybuje se v rozmezí jednoho až tří kalendářních měsíců. Po proplacení poukazu pojišťovnou na náš účet vám převedeme částku zpět do 1-2 týdnů v rámci pravidelného vyúčtování.

Aby vše bylo jasné, představte si příklad:

Poukaz k nám přinesete 15. 7., my jej uplatníme v následujícím měsíci, tedy do 10. 8., pojišťovna jej standardně proplatí do 30. 10. a vám jej následně proplatíme do 15. 11.

Po konečném zaměření sedáku s vámi vyplníme všechny dokumenty potřebné k objednávce a předáme výstupní zprávu s diagnostikou vašeho sedu a odůvodněním potřeby nového sedáku Libella Seat Varia. S tou navštívíte vašeho neurologa, geriatra, rehabilitačního lékaře nebo ortopeda, který vystaví žádanku o schválení s odůvodněním. 

U každé pojišťovny se postup může lišit, informujte se tedy pro jistotu přesně u svého lékaře.  V případě VZP vystaví předepisující lékař nejprve žádanku a po jejím schválení vystaví poukaz, na který uvede informace o schválení. U pojištěnců ostatních zdravotních pojišťoven předepisující lékař vystaví žádanku i poukaz zároveň a v případě schválení žádanky vyplní zdravotní pojišťovna na poukazu informace o schválení. 

Svůj schválený poukaz si vyzvednete na zdravotní pojišťovně nebo u předepisujícího lékaře (nebo mu je zaslán poštou).
Pak jen stačí vyzvednout si váš vlastní Libella Seat Varia na adrese výdejny, kterou Vám předáme. :)

Sedák Libella Seat Varia je zařazený v úhradovém katalogu pro nejvyšší riziko dekubitů pod kódem 5014080 s úhradou pojišťovny 7 500 Kč. Váš doplatek se bude pohybovat mezi 1 900 – 3 900 Kč v závislosti na individualizaci sedáku.

Příslušenství

Chcete šetřit finanční i přírodní zdroje? Super! V tomto případě ale opravdu doporučujeme sáček používat. Zamezíte tak rychlejšímu opotřebení i možnému poškození drobných částí každé z vrstev, a tak prodloužíte životnost celého sedáku. O to nám přeci jde, ne? :)

Velikost i materiál sáčku byly zvoleny tak, aby během praní poskytly všem vrstvám Libella Seat Varia co nejvyšší ochranu. Proto doporučujeme používat originální sáčky. Pokud objevíte lepší variantu ochrany, dejte nám vědět, třeba spolu něco vymyslíme! #

Sáček rychle schne, nemusíte tedy vyjímat díly ze sáčku za mokra, společně vám pěkně proschnou. Nesušte přímo na topení či horkém povrchu, nepoužívejte sušičku!

Ne. Povlak jsme navrhli tak, aby byl co nejprodyšnější, a ochrana proti inkontinenci by tuto vlastnost snižovala. Hygienu máme ale na paměti, proto jsou všechny části sedáku pratelné nebo omyvatelné.

My máme spolehlivě vyzkoušenou trojici klíče, středně velký mobil i obal na brýle. Kapsa je vlastně taková ledvinka připevněná k sedáku.

Samozřejmě. Na výběr máte z barevných kombinací s tyrkysovými, červenými nebo decentními černými prvky.

Hygiena a prevence

Těší nás, že myslíte na prevenci! Ideální je provádět kontrolu několikrát denně, při hygieně nebo večer po ulehnutí. Kontrolu případných vznikajících otlaků sedacích partií, boků a kotníků může provést někdo blízký nebo využijte zrcátko či fotoaparát mobilního telefonu. Nastavení sedu, symetrii ramen, kolen i pánve kontrolujte průběžně třeba v zrcadle.

Právě naopak. Dekubity a komplikace s nimi spojené často vyřadí vozíčkáře na dlouhou dobu z běžného provozu a mohou mít fatální následky. Díky pravidelným kontrolám sedacích partií a vhodné prevenci, do které spadá i použití antidekubitního sedáku, můžeme monitorovat zdravotní stav a předcházet jeho případnému zhoršení.

Při běžné pokojové teplotě (cca 22 °C) sedák úplně proschne za 5-7 hodin. Na usušení vám tedy stačí jedna noc. Všechny součásti nechte proschnout rozložené na sušáku.

Frekvence pravidelné hygieny je na vás. Preventivně doporučujeme alespoň jednou měsíčně, dále dle aktuální potřeby. Desku omyjte roztokem vody a saponátu a osušte utěrkou. Povlak, latex a vrstvu z 3D tištěných dílů perte v pračce dle doporučení. Pro ochranu 3D tištěných dílů použijte prací sáček dodaný společně se sedákem. Pokud chcete prodloužit životnost latexové vrstvy a povlaku, doporučujeme přikoupit další prací sáčky. Rozhodně však perte uvedené vrstvy odděleně. Povlak nežehlete, nechte společně s jednotlivými částmi proschnout. Více informací k čištění najdete v Návodu k použití.