Ambasadorka Jana Stárková

28. 8. 2023

Mgr. Jana Stárková se stala naší první ambasadorkou (ženou) produktů Libella. Před pár měsíci jsme se poprvé potkali během zaměřování sedáku Libella Seat Varia a padli si do noty i v rámci osobní roviny. Jana má vzácné onemocnění CMT (Charcot Marie Tooth) a na vozíku je téměř od dětství. Než se naše cesty propojily ve společnou oficiální spolupráci, s radostí s námi pracovala i na případové studii, která byla publikována ve Zpravodaji Asociace Muskulárních Dystofiků ČR. Celý článek naleznete i v naší sekci Libella Life.

Jana je žena s velkým úsměvem a ještě větším srdcem. Je aktivní florbalistka, plná pozitivní energie, je milovnicí zahradničení a její podsedák Libella Seat Varia se stal favoritem v celé domácnosti, dokonce si jej oblíbila i její milovaná kočička.

Ahoj Jano, rádi bychom Tě oficiálně představili v naší malé Libella family, jako naši první ŽENU ambasadorku. Mohla by ses nám krátce představit, říci něco o své diagnóze a jak dlouho jsi na vozíku?

Ahoj všem. Jmenuji se Jana. :) Na to, že se mnou není něco v pořádku, se přišlo krátce po tom, když jsem začala po svých prvních narozeninách chodit a začaly mi nějak moc často zarůstat nehty na palcích – špatný sklon nohy. Pak se střídaly dohady a diagnózy, až to skončilo u HSMN – zkráceně neuropatie – dnes zahrnuto pod CMT. Nemoc se postupně zhoršuje a dochází k úplnému ochrnutí od periférií končetin. Na vozíku jsem od devíti let. Dnes už toho sama bez asistence moc nezvládnu. Nicméně se snažím žít aktivně a již 14 let se věnuji florbalu na elektrických vozících. Jinak mě dost chytlo zahradničení na mé terase. Vystudovala jsem Psychosociální vědy na Husitské teologické fakultě a dva roky pracovala v domově pro seniory. V současnosti nepracuji, ale možná se k práci aktivizačního pracovníka někdy vrátím.


A jak ses vlastně dostala k Libelle?

O sedáku od Libelly jsem se dozvěděla od svého přítele, který je také na vozíku. Přítel je navíc osoba malého vzrůstu, takže má obecně všude problém, že firmy u svých produktů nenabízí pro něj použitelné rozměry. Libella to dokázala a je se sedákem spokojený. Zvolil si sedák Libella Seat Varia. Hned na začátku mě oslovilo provedení sedáku, který je složen z několika vrstev, je snadno rozebíratelný a dá se kompletně vyprat. Protože to není možné u žádného ze sedáků, které nabízí jiné firmy, tak jsem se rozhodla ho taky vyzkoušet.

"Život je jízda, a proto mám kolečka." — Jana Stárková

Tak to nás moc těší, že na základě kladných referencí od přítele se známe a teď společně trávíme i více času. Jaký je Tvůj nejoblíbenější produkt a jak Ti usnadňuje život?

Mám sedák Libella Seat Varia na elektrický vozík. Měla jsem problém, že na mém původním sedáku mi nedržela u sebe ochablá stehna a padaly mi nohy ze stupačky do stran. Běžná korekce sedu, kterou nabízí výrobce, by mi znemožnila už takhle komplikovaný přesun z elektrického vozíku na mechanický a korekci sedákem nikdo nenabízí. Sedák od vás je tak variabilní, že umí i toto. Kromě pohodlného sezení, které alespoň trochu ztlumí otřesy z jízdy po nerovnostech, je pro mě držení stehen a celkové srovnání sedu největší přínos.

Z toho máme obrovskou radost. Naší hlavní myšlenkou je pomáhat tam, kde jiné produkty velmi zaostávají.
Kdybys měla možnost vyvinout jakoukoliv pomůcku pro handicapované, jaká by to byla?

To je těžká otázka, každý má jiný handicap a potřeboval by něco jiného. Za sebe bych řekla robotickou ruku. Alespoň jedna ruka s úchopem by se mi opravdu hodila. Vznášející se vozík by taky vyřešil plno problémů s bariérami. (smích) Nic realistického mě zrovna nenapadá. :)

Vznášející vozík je senzační nápad a pokud by bylo v našich silách vyvinout takový produkt, veř, že bychom to ihned uskutečnili. Děkujeme Jano za to, že v nás máš takovou důvěru a za to, že nás reprezentuješ.

Já děkuji a těším se na to, co společně vymyslíme. (smích)

Související články