Ambasador Libella design Filip Hladík

24. 9. 2023

V červnu roku 2008, když bylo Filipovi 21 let a zrovna dodělal 2. ročník na VUT v Brně, dva dny po poslední zkoušce měl dopravní nehodu. Při té si poranil míchu a trvale ochrnul na většinu těla včetně rukou. Ochrnutí ho upoutalo na invalidní vozík.

Humor Filipovi zcela jistě nechybí. A vůle také ne. Stal se úspěšným fotografem, instruktorem soběstačnosti v Paracentru Fénix, věnuje se sportu a obrovskou zálibu má i v cestování. Mnozí z vás jej znají z již zmíněného Paracentra Fénix, ale pokud jste tu šanci doposud neměli, pojďme si ho představit blíže.
O Filipovi totiž, zcela jistě, neslyšíte naposledy.

Ahoj Filipe, mohl by ses nám krátce představit, říci něco o své diagnóze a jak dlouho jsi na vozíku?

Ahoj, jmenuji se Filip Hladík a je mi 36 let. Pocházím z Brna a má diagnóza zní Spastická tetraplegie c6-c7, což znamená, že mám částečně ochrnuté i ruce. Na vozíku jsem od roku 2008, kdy jsem měl motonehodu. I přes tento zásadní zvrat v mém životě jsem stále aktivní a snažím se vše užívat naplno. Život mě naučil že vždy je nějaká cesta, ale je jen na mě, abych ji našel.

To máš pravdu Filipe, cesta je vždy, stačí chtít. Mohl by ses nám krátce zmínit o tom, jak ses o Libelle dozvěděl?

V minulosti jsem měl tu čest spolupracovat se Zdeňkou Faltýnkovou (odborná garantka pomůcek v Libella design, ergoterapeutka, fyzioterapeutka, specialistka na zdravé sezení na vozíku v asociaci CZEPA,...). Obdivuji nejen její profesionální dovednosti, ale vždy jsme si seděli i lidsky. Povědomí o firmě Libella design jsem poprvé získal již před několika lety, a to právě díky Zdence. V té době jste vyvíjeli zádovou opěrku, kterou jsem měl i možnost testovat. Nicméně, asi nejblíže jsem se k vám dostal až letos v únoru, během předváděcí akce produktu Libella Seat Varia.

„Takhle jsem, co se pohybu týče, během pár vteřin ztratil všechno, co jsem kdy uměl. Pár dnů před úrazem jsem ještě na zahradě dělal salta. A najednou jsem čtyřiadvacet hodin denně ležel téměř nehnutě na oddělení.“

Zdroj: Výňatek článku Paracentrum Fénix Filip Hladík: Vždycky je nějaká cesta, ale je na mně, abych ji našel

Všechny cesty vedou... k nám. (smích) A když už se tak známe, jaký je zatím Tvůj nejoblíbenější produkt?

Aktuálně se pro mě stává nejzajímavějším produktem právě sedák Libella Seat Varia. Ale osobně si myslím, že v kombinaci s vašimi nejnovějšími produkty Libella Backrest se bude jednat o neprůstřelnou dvojici. Sám trpím značnou nesymetrií držení těla, a proto je pro mě vyrovnání této nerovnováhy zdravotně klíčové.


A kdyby to nebyla zádová opěrka, či Libella Seat Varia, jaký produkt by sis přál, aby existoval?

Určitě by to měl být výrobek schopný pohybu v náročném terénu a zároveň by měl být kompaktní, aby bylo možné jej snadno přepravit autem. V hlavě mám spoustu nápadů, které bych ihned s radostí realizoval, avšak k tomu bych potřeboval značné finanční zázemí – mluvíme tu o milionech nebo dokonce miliardách. Na světě by už bylo několik takových vynálezů, například létající dron pro přepravu osob, robotický pavouk nebo exoskelet, který by dokázal překonávat pralesy i vysoké hory.

Takže výrobek pro zlepšení mobility vozíčkářů? Děkujeme Filipe za skvělé podněty a Tvůj čas. Je radost s Tebou spolupracovat.

Ano. I Já děkuji, s Libellou také.

Související články